• فارسی
  • English

معماری گوتیک

معماری گوتیک

گوتیک اصطلاحی است که در تاریخ و نقد هنری به سبک نقاشی، پیکر سازی و معماری اروپای غربی در سده های دوازدهم تا شانزدهم اطلاق می شود. گوتیک واژه ای اهانت آمیز بود که در دوران رنسانس برای توصیف هنر غیر کلاسیکی منسوب به بربرها (گت ها) استفاده می شد. 
اصطلاح گوتیک را وازاری، نقاش و منتقد هنری ایتالیایی سده شانزدهم رواج داد. او هنر اروپای مرکزی و شمالی را هنر بربرهای پست توصیف کرد. هنر گوتیک در سال 1440 میلادی در حومه جنوبی پاریس سن دی به وجود آمد و از آنجا به انگلستان، آلمان و اسپانیا راه پیدا کرد. 
قبایل گت که به یاری کشیشی به نام سوژه همگی مسیحی شده بودند، پس از سلطه بر ایل دو فرانس ، به نام فرانسه ، یک حومت پادشاهی متکی بر مذهب کاتولیک و احترام به منافع مرفهان و مالکان که حامیان کلیسا بودند را بنیان نهادند.سوژه در سن دنی ، کلیسای کوچکی را ویران و به جای آن کلیسایی نو با طرحی تازه بنا کرد. این کلیسا الگوی ساختمان های بسیاری شد که از سده شانزدهم به بعد گوتیک نام گرفت. 
در نگاه اول این سبک فضایی از وحشت و ترس را در افراد ایجاد می‌کند و برخی بر این عقیده هستند که سبک گوتیک تنها برای کلیساهای قدیمی و مکان‌های تاریخی مناسب است.  اما جالب است بدانید ازنظر کارشناسان این نوع طراحی و معماری سبکی را ایجاد کرده که با حرکت‌های پیچیده و ظریف و زیبا یک نوع از شاهکار هنری در دنیای معماری به‌حساب می‌آید. سبک گوتیک درواقع سبکی بسیار باوقار بوده و تنها برای افراد قدرت‌طلب مناسب است و سبکی است که مورد انتخاب بسیاری از افراد نخواهد بود.

READ  اشنایی با مصالح ساختمانی!

معماری گوتیک یک سبک مذهبی و همواره در خدمت کلیسا بوده است. نوع ارتباطات در آن دوران به صورت عمودی تعریف می‌شده. بدین صورت که تمام ابعاد و جنبه‌های زندگی در جهت خداوند و برای خداوند تعریف می‌شده. قوس‌های نوک تیز، ارتفاعات بلند و تناسبات غیر انسانی از خصوصیات معماری این دوره است. کلیسای نتردام پاریس از نمونه‌های برجسته گوتیک به شمار می‌رود.
یکی از ویژگی‌های معماری گوتیک، قوس نوک تیز است. این نوع طاق قبل از این‌که در معماری قرون وسطی به کار گرفته شوند، در شرق نزدیک، در زمان پیش از اسلام و نیز معماری اسلامی استفاده می‌شد. در نتیجه به نظر می‌رسد که معماری شرق نزدیک و خاورمیانه برای بناهای فرانسه مانند کلیسای جامع Autun الهام‌بخش بوده است. 

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دسته بندی


پروژه ها


پروژه شش
پروژه پنج
پروژه چهار
پروژه سه
پروژه دو
پروژه یک

اطلاعات تماس


ساعات کاری


شنبه
8:00 تا 16:00
یک شنبه
8:00 تا 16:00
دو شنبه
8:00 تا 16:00
سه شنبه
8:00 تا 16:00
چهار شنبه
8:00 تا 16:00
پنج شنبه
8:00 تا 14:00
جمعه
تعطیل

درباره ما


تیم کارشناسی و پیمانکاری ما با به کار گیری از بهترین و به روز ترین متد های دنیا سعی در باز طراحی،بازسازی ایمن کردن محل کار ، منزل ویلایی،باغ ،کارخانه ، مغازه و ….. را دارد.

شعار ما توسعه و زیبا سازی همراه با حفظ سرمایه و محیط زیست است.

 

پروژه ها


پروژه شش
پروژه پنج
پروژه چهار
پروژه سه
پروژه دو
پروژه یک

تمامی حقوق این وب سایت متعلق به گروه عمرانF1 می باشد.

      ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید